Współcześnie blacha perforowana jest kojarzona głównie z gastronomią i pieczeniem dobrych ciasteczek. Jednak nie zawsze tak było, a nawet współcześnie zabieg perforowania blachy znajduje dziesiątki zastosowań. Jak doszło do tego, że blachy perforowane z miejsc krwawych potyczek przeniosły się do świata sztuki i rolnictwa, a następnie do piekarni i cukierni?
Pierwotne zastosowanie blachy perforowanej
Pierwsze blaszane wyroby otworowe powstawały już w starożytności, przy produkcji hełmów gladiatorskich. Były one nie tylko praktyczne, jednocześnie chroniąc twarz wojownika i dając mu lepszy dostęp do powietrza, ale też doskonale się prezentowały, zachwycając rzymską widownię.
W średniowieczu pomysł ten rozpowszechniono, przez co większość zdobionych hełmów miała perforowane otwory na powietrze.
Rozwój blach perforowanych
Z czasem odkryto jednak inne zastosowania perforowanych metali. Jedni odnajdywali w nich idealny materiał do wytwarzania solidnych dzieł sztuki, a inni praktyczne narzędzie rolne i kuchenne. W tym drugim przypadku zaczęło się od blaszanych sitek i filtrów do kiełkowania nasion, jednak nie minęło długo, a blacha aluminiowa perforowana była coraz częściej wykorzystywana przez kucharzy i rolników.
Łyżki i chochle z dziurami na wodę, ozdobne talerze, siatki do suszenia wypieków… Wkrótce doszło do opatentowania, znanych dziś każdemu cukiernikowi, aluminiowych blach perforowanych do pieczenia ciast.
Blacha perforowana dostępna na stronie sklepu Polmarkus.